skip to Main Content

Rottweiler

Rottweiler

Eskiden Almanya’da sürü gözetiminde kullanılan köpeğimiz bugünlerde polis hizmetinde ve ev gözetimlerinde görevlerini sürdürmektedir.

Özgeçmişi: İsmi küçük bir Alman kasabası olan Rottweiler’den gelmesine rağmen, aslında hayvanın Alp kökenli olduğunu , Romalılar’dan kalma, onların ıslah çalışmalarından hisse almış olması mümkündür. Sarp arazide hayvan sırtında taşınan ve askerlerin beslenmesi için sürekli zorunlu olan bu nakil işlerinde güçlü köpeklerin görev alması zorunluydu. Romalılar’dan sonra hayvan Rottweiler Metzgerhan ( Rottweiler butcher dog- Kasap köpeği ) adıyla kasaplık hayvanların pazara taşınmasında görev almaya başlamıştır. Demiryollarının devreye girmesi üzerine 19. Yüzyılda gittikçe sayıları azalan Rottweiler daha sonraları, gücünü ve dostluğunu yeni baştan kanıtlamaya başlamıştır.

Huyları: Yabancılara çok sert, bildiklerine çok dost bir huyu vardır.

Rottweiler Gereksinimleri

Özenle yetiştirilmesi, eğitilmesi, idmanının, gezilerinin yapılması istenir.

Anatomik Özellikleri: Baş; geniş bir kafatası, kalkıkça alın ve derin bir çenesi vardır. Kulaklar; ufak, tepeden , oldukça aralıklı konumda ve yaygındır. Gözler; badem biçiminde, koyu kahverengidir.

Tüyleri; orta uzunlukta, kabaca, gövdeye yapışıktır. Siyah tüyler üzerinde ayak, topuk, göğüs, yüz gibi bölgelerde kahverengi serpmeler hakimdir. Gövde; derli toplu, derin bir göğüs, güçlü düz sırt ve yükselen omuzlara sahiptir.

Kuyruk; kısa ve güçlüdür.

Boyu; dişisi 58,5-63,5 cm, erkeği 63,5-68,5 cm’dir.

Back To Top