skip to Main Content

Pug

Pug evcil Köpek

Pug çok çekici, derli toplu, iyi huylu, soylu bir köpektir. Alnındaki kıvrılmalar, düz ve yumuşak tüy yapısına sahiptir. Tüylerin dokusu hayvana yakışmıştır ve güzeldir. Kuyruğunun bükülerek sırtına topuz gibi oturması diğer bir özelliğidir.

pug Ailesi
pug köpek Ailesi
pug
Pug

Pug Özgeçmişi:

Kimi kaynaklara göre soyunda tüyler esasen kısa olup Pekinese’e benzese de bu köpeği Mastif köpeklerine indirgeyenler çoktur. Bu köpekleri Hollanda’lılar ilk kez Doğu’dan  Avrupa’ya getirmişlerdir. İngiltere’ye gelen ilk tür 17. Yüzyılda buraya ulaşmıştır. Kraliçe Viktorya’nın hoşuna giden köpeğin şık görünümü giderek köpeğin tüm ülkede benimsenmesini sağlamış ve 19. Yüzyılda “ Pug ” herkesin aradığı bir köpek ırkı olmuştur. Özellikle Amerika ve İngiltere’de çok benimsenmiştir.

Pug Huyları:

Çok cana yakın olup, çok hızlı bir adaptasyon ile evde ailenin bir bireyi olmayı becerir ve bu hususta başarılı olur. Çok meraklı ve cana yakındır kendisini kebul ettirir ve yaramazdır. Eğitimi ve öğrenimi sever.

pug
Yavru Pug
pug
Pugların gereksinimleri

Pug ‘un Gereksinimleri:

Pug ırkı köpeklerin bakımı kolaydır, çok az bir itina ile hızlıca gelişip, güzel bir görünüm alır. Diğer refakatçi köpekler gibi Pug ’ların da ilgi ve şefkate düşkünlüğü vardır. İlgi düşkünüdür ilginin kendisinde olması için elinden geleni yapar. Doğası gereği sevmeyi ve sevilmeyi hak eder.

Pug ‘ların Belli Başlı Özellikleri

Gözler: İrice ve dışarı doğru bombelenmiş yapıya sahip olur kahverengi renktedir.

Başı: Baş büyük olup; esas tüyler içerisinden gelen siyah tüyler belirgindir; çevresindeki siyah burnu ona yakışmıştır.

Kürkü: Tüyler kısa ve yumuşak haldedir. Gümüş kayası ve siyah tüyler en bilinen renkleridir. Ayrıca ağız, çene ve kulaklar siyah olmalıdır.

Kulaklar: Kulakları ufak, ince ve öne doğru asılı vaziyettedir.

Gövdesi: Derli toplu yapısına göre derin göğsü ve kısa sırtı ilgi çekici haldedir.

pug
Pugların gereksinimleri

Pug Kuyruğu:

Kuyruk kıvrıktır; kıvrımın iki kez olması tercih edilir, bir yanda durması tercih edilir.

Köpek Irkları

Back To Top