skip to Main Content

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo Başlıca özellikleri ve yapısı

Spitz ırk grubunun en ufak ırkıdır Pomeranian Boo. Bu küçük, şirin ve hoş görünüşlü köpek akarabalarından oldukça çok ayrıcalıklara sahiptir; çeki köpeklerinden kaynaklanan soyu ona hiç de böyle bir görünüş vermemiştir.

Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Pomeranian Boo
Sevimli aile üyesi Pomeranian Boo

Pomeranian Özgeçmişi :

Almanya’da Baltık Kıyılarında, kuzeye özgü Spitz köpeklerinden , ayrıca Samoyed türünden geldiği söylenebilir ( Pomeranian Boo ). Esas Pomeranian (Boo) köpeğinin fazla bir özelliği olduğu söylenemez, beyaz renkli olup bugün bilinenlerden çok daha cüsselidir. Bu ırkı cazip kılan büyümeyen bir ırk oluşu ve hep yavru bir köpek gibi boyutta olmasıdır. Köpeğin pek fazla bilinmeyen özelliği yoktur; ıslahçılar ev ve iş köpeği türünün seçimindeki titiz çalışmaları sonucunda meydana getirilen bu ırk Almanya dışında da tanınır hale getirilmiştir. Çok değişik tüy renkleri vardır. Bunlar arasında tarçın, turuncu renkler en bilinen ve aranan renkleridir. Bu seçkin köpek ırkı asrın sonlarına doğru en popüler köpekler arasında yer almıştır. Günümüzde giderek küçülen boya karşın hayvanın çok daha sevilir ve aranır olduğunu söylemek lazımdır; bugün İngiltere ve Amerika’da aynı türün bilinen ve beğenilen köpek olduğunu söyeleyebiliriz.

Belli Başlı Özellikleri (Pug)

Büyüklük: Dişi Pomeranian 2-2,5 kg, Erkek Pomeranian 1,8-2 kg civarındadır.

Baş: Tilkiye benzeyen bakışları, köpeğin sivri çenesi  ile hoş bir görünüm kazandırır.

Gözler: Oval olan gözleri orta büyüklüktedir ve koyu kahverengidir.

Gövde: Gövdesi basıktır, tombul butları, kısa sırtında dışarıda durur.

Kulaklar: Ufak ve dik bir görünüme sahiptirler.

Kürkü: Tüyleri kalındır, düz ve uzundur; bir yumak tüyden görünenler köpeğin çehresi ile küçücük bacaklarıdır. Yüzü ve bacakları büyük değildir, burada tüyler kısadır ve yumuşaktır. Turuncu ve beyaz, kahverengi en bilinen renkleridir.

Kuyruk: Sırtında doğrudan uzanmıştır; uzun seyrek tüylerle donatılmıştır.

Pomeranian yavruları: Bu ırkın yavruları çocuklara oyuncak gibi gelir, sevimli, şık ve kıvrık birer yavrudurlar.

Pomeranian Huyu: Pomeranian çok sadıktır; yabancılara karşı hoşgörülü değildir; çok iyi gözcülük eder; akıllı ve uslu bir köpektir.

Gereksinimleri: Çok lüks olan kürkünün hep taranması ona özellik ve güzellik verir; gezi ve idman ihtiyacı azdır.

Köpek Irkları

Back To Top