skip to Main Content

Pointer

Puvanter Av Köpekleri (Pointer)

Puvanter av köpeği’nde görünüm ön sırayı alır, son derece profesyonel gösteri köpekleridir. Puvanter av köpekleri sert girişimcilikleriyle tanınan pointer bir köpek hoş, duygusal bir hayvandır.

pointer
Pointer
english setter
Puanter Av Köpeği Özellikleri

Puvanter Av Köpekleri Öz Geçmişi:

Bu köpekler ilk olarak tavşan gibi yaban hayvanlarının yerlerini belli eder; tazılar ise bu hayvanları kovalayıp yakalarlardı. Daha sonra tüfeğin icadıyla birlikte, bu hayvanlar ön sıraya geçerek; avın yerini belirlemede ustalıklarını gösterdiler. İspanyol asıllı en eski Pointer’in 300 yıllık bir geçmişi vardır. İngiliz Pointer köpeklerinin, İspanyol türleriyle çiftleştirilmeleriyle yepyeni bir tür elde edilmiş oldu; bunlar diğerlerine göre çok daha hızlı ve becerikli hayvanlardır.

Huyları:

Başlangıçta oldukça sert girişimcilikleriyle tanınan Pointer, giderek belirleyici (setter) tipleriyle Puvanter Av köpeği ( Pointer ) türlerini rahat idare edilebilir hale getirmiştir.
Gereksinimleri: Puvanter ( Pointer ) bir köpek hoş, duygusal bir hayvandır, yüreği ile kendini işine verir; ama belirli programlarla ava çıkarılmalıdır.

Anatomik Özellikler:

Baş; çok belirgin bir alın, oldukça konkav biçimde bir burun; köpeğe oval bir görünüm verir. Kulaklar; biraz kalkık ve aşağıya sarkıktır. Gözler; yuvarlak, zeka ve nezaketi bağdaştıran bir ifade tarzı; donuk renklerde ela, esmerlerde ise koyu bir renktedir. Tüyleri; kısa, düzgün, değişik renklerde; limon sarısı, turuncu, taba veya şarap kırmızısı, siyah, hepsi beyazla karışıktır. Kuyruk; dik ve yere paralel olup, köpeğin kararlığını gösterecektir. Vücut; güçlü ama dengesi aşağıya eğimli, geriye hafif basıktır. Büyüklük; 61-69 cm boyundadır.

irlanda setter inceleyin

Pointer Köpek Irıkı

 

 

Back To Top