skip to Main Content

İrlanda Setter

english setter
İrish Setter
english setter
English Setter
english setter
irlanda setter

İrlanda Setter ( Av Köpeği )

Özgeçmişi: Spaniel türü ile setterlerin İspanyol puvanterlerin bu köpeğin gelişmesinde katkıları vardır irlanda Setter türünün.
19. yüzyılda, beyaz ve kırmızı setterler çok büyük bir ilgi toplamıştı. Av köpekleri daha çok avın yerini belirlerler, daha sonra bunlar, örneğin kuşlar ağ ile yakalanırdı. Puvantiye gibi avını izler, yakalar ve bırakır, olmazsa yerini bulup gösterir.

Köpeğin huyu: İrlanda Setter’i  çok çekici bir köpektir, çok canlı, duygulu, atılgan, çevik aynı zamanda oyuncudur, şakadan hoşlanır. İrlanda Setter’i  iyi yönetilmelidir; itaat etmesi için sıkı disipline edilmelidir.

Gereksinimleri: İrlanda Setter’i  alabildiğince dolu olan enerjisini  ve yüksek ruhunu dizginleyip yönetebilmesi için açık ve rahat alanlara ihtiyaç duyar.
Belli başlı özellikleri (İrlanda Setteri)

Büyüklüğü: Boyundan çok, dengesi ve orantısı önemlidir; ortalama boyu 68,5 cm’dir.

Baş: Uzunca bir kafa, hoş görünümlü bir alın ve bununla uyumlu bir buruna sahiptir.

Kulaklar: Kulaklar iyice aşağıya sarkık ve geride, başından aşağıya sarkmış durumda; uzun ipek gibi tüyleri tepeye kadar uzanmış durumdadır.

Gözler: Ela ve koyu kahverengi renktedir.

Kürk: İrlanda Setteri’nin cinsini simgeleyen doğal göstergesi tüyleridir. Kestane renginin hakim olduğu, siyah izi bulunmayan sadece birkaç beyaz çizgiden ibaret tüyler; ayağın gerisinde göğüs ve karınla düz, iyice yatkın, kuyrukta ise kabarık vaziyettedir.

Kuyruk: Derli toplu, hafif düşük veya biraz eğik konumlu bir haldedir.
Gövde: İyice kaslı, biraz yaylanmış butlar; iyice gerilmiş bir göğüs kafesine sahiptir.

Eğer Bir av köpeği almayı düşünüyorsanız seceri bir irlanda setter tavsiye ederiz bize yazın sizi belli başlı yetiştiricilere yönlendirebiliriz.

english setter
İrlanda Setter
english setter
ingiliz Setter
english setter
british setter
Back To Top