skip to Main Content

Golden Retriever

Golden Retriever

Golden Avı bulup sahibine getiren bu köpek türü, 1913 yılında kişiliğini ortaya koyup, iyice tanındıktan sonra, aile köpeği olarak çok benimsenmiş, av için de büyük bir ilgi sağlamıştır.

Öz Geçmişi: Düz, yatık kürklü, ebeveynleri gibi, zeki ve çalışkan bir hayvandır, aşırı soğuklara dirençlidir, rutubete aldırmaz. Temel olarak kuş avlamak için seçilmiş bir türdür. Golden Retriever ‘ların Setter köpekleriyle eşleşmelerinden, hatta St John Newroundland türleriyle aşılanmalarından yeni cinsler elde edilmiştir. Sonraları da Water spaneil türü diziye ilave edilmiştir. Diğer ebeveyni gibi Golden Retriever yüzmeye bayılır.

Huyları: Golden Retriever; uysal, iyi huylu çehresinden köpeğin kişiliğini çıkarabilirsiniz. Ayrıca çok itaatli ve zekidir.

Gereksinimleri: Çok çok gezi ve idman ister; ayrıca soğuk iklimi arzu eder. Belirli bir program çerçevesinde eşleştirilmelidir.

Anatomik Özellikler: Golden Retriever ‘ın Kulakları; köpeğin başında biraz yüksektedir, çok geniş olmamalıdır. Gözler; birbirinden oldukça ayrı konumdadır, siyah renkli ve siyah halkalıdır. Baş; oldukça gösterişli bir baş, güçlü bir alın ve siyah bir burun. Gövde; derin göğüslü ve dengelidir. Kürk; dalgalı veya düz tüyler, oldukça sık olup sarı, ya da gri renktedir, içinde hiç beyaz karışmamıştır. Kuyruk; yatay olarak uzanır, tercihen kalkık ya da yukarıda kıvrık olmamalıdır. Büyüklük; 51-56 cm boyunda erginlerine karşın, yetişkinlerin boyları 56-61 cm kadardır.

 

Golden Retriever

 

Yaramazlıkları dşında aşırı dostcanlısı köpeklerdir, aşırı ilgi beklerler adeta kedilerini aileden birisi olarak görürler karekterlerini doğrudan yansıtırlar.

 

Back To Top