skip to Main Content

Egzotik Shorthair

Egzotik Shortair

Egzotik Shorthair uysal kişilikli, uzun tüylü, yumuşak ve gıcırtılı bir sese sahiptir. Oldukça orijinal bir kürkü vardır. Tüyleri pek kısa olmamakla birlikte çok da uzun değildir.
Kısa kürk yaratmak için farklı türlerin çiftleştirilmesi ; Egzotik Shortair’e akrabalarına göre daha canlı ve meraklı bir mizaç vermiştir; yine de bu çiftleşme uzun tüylülükten taşıdığı düz yüzün anatomik sorunlarını yok edememiştir.
Geçmişi: İran kedisiyle American Shorthair kırması bir kedi ırkı. Suratı ise tipki iran kedisininki gibi yumuktur. Tüyleri küçükken yumuşak ve uzun büyükken kısa ve yumuşaktır. Oldukça oyuncu, göruntüsü bakımından çekici ve çok pahalıdır. Egzotik Shorthair 1960’ların başlarında, Amerikan Kısa Tüylüsü’nün ABD’li üreticileri, Kısa Tüylü’nün dokusunu kendi cinslerine aktarmak istemişlerdir. Bunun yerine, uzun tüylülerin yuvarlak biçimli, tıkız yapısına sahip kısa tüylü kürklü kediler üretmişlerdir. Egzotik Kısa Tüylü CFA tarafından 1967 yılında tescil edilmiştir.

• Kısa tüylü- uzun tüylü
• Canlı ve meraklı
• Yumuşak sesli

Temel Özellikler

Orijin yeri: Amerika
Orijin tarihi: 1960’lar
Ağırlığı: 3-6,5 kg
Huy: Hafif meraklı
Cins rengi: Uç kısımlarda koyu renkli puanlı, sepya ve vizon dahil olmak üzere her renk ve desende olur.

egzotik shorthair
Egzotik Shorthair

Egzotik Shorthair Fiziksel karakteristikler

Baş: Yuvarlak ve büyük, dolgun yanaklı.
Gözler: Büyük, yuvarlak ve çıkık.
Kulaklar: Küçük, uçları yuvarlak, alt kısmı geniş ve kısa.
Gövde: Orta-iri arası, yuvarlak biçimlidir ve bacaklara doğru alçakta taşınır.
Kürk: Sık, peluşsu ve bedenden dışarı çıkıntılı.
Kuyruk: Göreceli olarak kısa.
Karakter: Sert, dayanıklı ve bir o kadar da anlayışlı kedilerdir. Her zaman akılcıdır ve dikkat çekmeyi sever.
Renkleri: Özgün renkleri olmayan bu ırk, kedilerin bilinen tüm renklerinde görülebilir. Tüylerinin üzerinde; American Shorthair ve Persian’lardaki gibi mat ve kalın desenler vardır.
Tüy Bakımı: Sağlıklı ve yumuşak tüyleri düzenli fırçalanmalıdır.
Kökeni: Fars ve Amerikan shorthair karışımı melez bir ırktır. 20.yüzyılın ortalarında Amerika’da Fars çok popülerdi. Bu nedenle bazı ırk araştırıcıları Fars ve shorthair’dan oluşan bir karışımın iyi bir ırk olabileceğini düşündüler. Bu gerekçelerle, 1960 yılında diğer ırklar statüsüne girdi.

 

Yavru Egzotik Shorthair. Kedi Irkında diğer Kedileri inceleyiniz.

Back To Top