skip to Main Content

Ankara Kedisi ( Angora Kedisi )

  • Türkiye’de koruma altındadır.
  • Canlı ve atletiktir.
  • Britanya’da tescilli değildir.

İnce kemikleri ve ipeksi kürküyle Ankara Kedisi, hayat dolu ve hızlı hareket eden bir kedidir. Orta uzunluktaki kürkü Orta Asya’daki izole evcil kedi nüfusunun bir mutasyonu sonucudur. Diğer ırklardaki gibi beyaz tüylü, mavi gözlü kediler kısmen ya da tam sağır olabilirler. Bu olay renk geni kusurundan kaynaklanır.

ankara kedisi
Ankara Kedisi
ankara kedisi
Ankara Kedisi

Ankara kedisi zeki, enerjik ve sosyal bir karakter yapısına sahiptir. Sahiplerine oldukça bağlı olurlar. Yaşadığı evi sahiplenirler. Kendilerini o evin bir parçası olarak görürler. Ki bir kedi beslemeye karar verdiğinizde bu böyle olmalıdır. Kediniz evinizin bir parçası haline gelmektedir. Sahibi ile oyun oynamaktan, vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. İnatçılardır. İstedikleri şeyleri sahiplerine yaptırma konusunda ısrarcıdırlar. Her kedi gibi Ankara kediside başına buyruktur. Van kedileri ile karıştırılabilmektedirler. Van kedisinden Ankara kedisini ayıran özelliği ise bu tür daha hareketlidir ve oyuncudur. Ve Van Kedileri suyu severken Ankara Kedileri sudan nefret ederler.

Ankara Kedisinin Geçmişi:

1400’lere dayanan geçmişiyle, Ankara Kedisi Fransa ve İngiltere’ye  17.yüzyılda ulaşmıştır. Yine de, 1900’lerin başlarında diğer uzun tüylülerle çiftleştirilmesi, cinsin Türkiye dışında fiili olarak neslinin tükenmesine neden olmuştur. Ankara Kedisi ırkının; Ankara Hayvanat Bahçesi’ndeki bir programla neslinin tükenmekten korunduğu söylenmektedir. Sonuç olarak bu ırk şuanda Türkiye’de koruma altındadır.

ankara kedisi
Ankara Kedisi
ankara kedisi
Ankara Kedisi

Ankara Kedisi Temel Özellikler

Orijin yeri: Türkiye
Orijin tarihi: 1400’ler
Ağırlığı: 2,5-5 kg
Huy: Enerjik ve özen ister.
Irk rengi: Geniş bir renk ve renk kombinasyonu yelpazesine sahiptir.

Fiziksel Karakteristikler

Baş: Orta ya da küçük, takozumsu ve dar burunlu.
Gözler: Büyük ve oval, hafifçe çekik.
Kulaklar: Büyük ve başın gerisinde, hafif sivri.
Gövde: Uzun ve ince ama kaslı.
Kürk: İnce ve ipeksi, belli belirsiz bir alt kürke sahip.
Kuyruk: Çok tüylü, geniş dip kısmından ince ucuna doğru incelir.

Ankara Kedisinin genel yapısı

Uzun ve parlak tüylerinin güzelliği Ankara Kedilerinin en öne çıkan özelliğidir. Ankara kedisi hareket ettiği sürece uzun tüylerinin savrulması ile tüyleri adeta parlar. Tüy uzunlukları vücudunun çeşitli yerlerinde farklı uzunlukta olabilir. En uzun kısmı boyun bölgesi olur. Renkleri genelde beyaz görülür ancak daha değişik renklerde de görülebilirler. Vücutları kaslıdır. Güçlü bir yapıları vardır. Bacakları uzun, ön bacaklar arka bacaklardan daha kısa olur. Patiler her kedi türünde olduğu gibi Ankara kedisinde de minik ve yuvarlak olur. Kuyrukları ise incelerek gider. Badem gözleri ise mavi, sarı ve yeşil olabilir.

ankara kedisi
Ankara Kedisi
Back To Top