skip to Main Content

Parklara neden Kedi Bırakmamalıyız?

İstanbul başta olmak üzere Büyükşehirlerin başlıca sorunu olan, parklardaki sokak hayvanlarının bulaşıcı hastalıklarıyla Belediyelerin Veteriner İşleri Müdürlükleri mücadele etmektedir. Parklara Neden Kedi Bırakmamalıyız sorusunun cevabı olarak düşünebiliriz.

yavrularini enziren kedi
Parklara Neden Kedi Bırakmamalıyız

koruyucu hekimlikToplu besleme alanlarının artması, sahipli veya sahipsiz hayvanların parklara bırakılması, bu popülasyonun artmasına sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak da hastalıkların artışı kaçınılmazdır.
Belediyelerin bu çalışmaları tek başına yeterli olmayabilir, bu yüzden hayvan severler ile ortak bir çalışma yürütmenin ve halkı bilinçli bir şekilde yönlendirmenin faydası olacaktır.

Özellikle yaz aylarında parazit, pire, kene enfestasyonunun arttığı dönemlerde parklara bırakılan yavru kedilerin sağlıklı bile olsa diğer hayvanlardan bu tarz enfeksiyonların geçişi ile birlikte ölümleri kaçınılmazdır.
Kış aylarında ise hava sıcaklığının düşmesine bağlı olarak üst solunum yolu enfeksiyonu bulaşıcı bir şekilde ilerlemektedir. Aynı şekilde sağlıklı olarak bırakılan hayvanlar bu enfeksiyonlara maruz kalabilirler.

Parklar açık alan olduğundan dolayı havayla yani damlacık enfeksiyonu geçişi olmayabilir. Fakat burada ciddi bir şekilde tehdit oluşturan en önemli etken; hayvanları soğuktan korumak için yapılan karton, plastik, köpük benzeri geçici yuvaların enfeksiyon kaynağı olmalarıdır.
Aynı zamanda bu geçici yuvalara konulan mama kapları, yoğurt kapları, plastik bir takım kovalar da
enfeksiyon kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.
seker hastaligi kediBu kaplara konulan mama ve suyu içen enfeksiyonlu bir hayvan, enfeksiyonu buradan başka sağlıklı bir kediye hızlı bir şekilde bulaştırmaktadır.

Diğer bir tehdit ise parklara bırakılan yavruların erginliğe ulaşmasıyla çiftleşme isteği duyması ve bununla birlikte veneral yolla yani cinsel temasla birçok hastalığı anne kediye bulaştırması ve bunun sayesinde doğacak yavrulara da bu hastalıkları aktarması kaçınılmazdır.
Bu yüzden mümkün olduğunca parklara kedi bırakmak yerine en azından erginliğe ulaşıncaya kadar gezebilecekleri serbest, korunaklı bölgelerde beslemek daha mantıklı olacaktır.
Bu şekilde bakılan hayvanlar daha sonra yeterli olgunluğa ulaşınca kısırlaştırılarak aynı bölgeye salınırsa, popülasyonun sayısı hem azalacak hem de sağlıklı bir yaşam süreceklerdir.

Parklara  neden kedi bırakmamlıyız !

Vet. Hek. Ömer BİRGÜN

Site Notu: Yaralı ve bakıma muhtaç ev hayvanlarını bölgenize bağlı bulunan belediye hayvan barınaklarına haber vererek koruyabilirsiniz. Lütfen bu gibi durumlarda belediye’ye bağlı birimleri haber vererek zor durumdaki hayvanlarımızı koruyalım.

Acil veteriner Vizyonumuz

Dünya standartlarında hekimlik misyonunu her geçen gün üst seviyelere taşıyarak, ülkemiz pet sektöründe lokomotif görevi almak; Yenilikleri takip ederek, güncel bilgiler ışığında kaliteli ve ulaşılabilir hizmeti verebilmektir.
İstanbul genelinde koruyucu hekimlik uygulamaları ile petlerinizin hastalılardan korunmasını ve dostlarımızın mutlu, sağlıklı, rahat ve olabildiğince uzun ömürlü bir yaşam sürmeleri ve pet sahiplerinin petleri ile daha konforlu, ve eğlenceli zaman geçirebilmeleri için gereken tüm hizmetlerin en kaliteli şekilde verilmesini, tüm pet sahiplerinin basit önlemler ve düzenli aşı takibi ile petlerinin hastalanmalarının önüne nasıl geçileceği ve bu konuda neler yapabilecekleri hususunda bilgilendirilmesini görev edinmiştir.

Acil veteriner Misyonumuz

Veteriner hekimlik alanındaki en güncel tıbbi ve akademik gelişmeleri, son teknolojileri takip ederek bunların kurum içerisinde uygulanması ve kullanılması temel ilkemizdir. Hayvan refahını artırmak için teknolojik yatırımları artırıp, hekimlik bilgisini ve deneyimlerimizi geliştirmek önceliğimizdir. Türkiyde tanınan, kurumsal kültürü oluşturup, bilimsel farkındalığı ve güçlü kimliği ile tüm pet sahiplere tereddütsüz petlerini emanet edebileceği ayrıcalıklı bir hayvan dostu olarak ulaşmak istediğimiz hedef olacaktır.

Acil Veteriner Hizmetlerimiz

Mikrochip Uygulama

2022 yılı itibarı ile Tarım Bakanlığı ‘nın tebliğine göre evcil hayvanların mikrocip takılarak veteriner kliniklerinde veri tabanına kayıt işlemlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Genel Muayene Hizmetleri

Tam bir genel muayene ile hekiminiz sizi doğru tetkiklerin yapılması konusunda yönlendirir veya derin muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilir.

Bilgisayarlı Röntgen

Dijital Röntgen teknolojisiyle radyografik görüntülerde farkedilemeyen ince ayrıntılar dijital olarak daha yüksek kalitede ve anında tespit edilir.

Cerrahi Operasyonlar

Genel Cerrahi Operasyonları, Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar, Ortopedik Operasyonlar, Nöroşirurjik Operasyonlar

Dental Muayene

Minik dostlarımızın diş problemleri ve diş taşı temizleme işlemlerini özenle yapıyoruz.

Laboratuar Hizmetleri

Hemogram, Biyokimya, Hızlı Testler, Gaita Muayenesi, İdrar Muayenesi, Mikroskobik İncelemeler, Hormon Analizleri, Patoloji

Kedi – Köpek Kuaför Hizmetleri

Traş işlemi özellikle kedilerde sedasyon altında yapılmakta olup bu işlem asla anestezi ile karıştırılmamalıdır.

Nöbetçi Veteriner

7 gün 24 saat nöbetçi veteriner kliniği hizmetlerini veriyoruz. (Florya, Yeşilyurt, Yeşilköy, Şişli, Bahçeşehir Acil Veteriner Kliniği)

Yoğun Bakım Hizmetleri

Minik dostlarımızın durumlarına göre özel olarak ayarlanabilen kabinlerde bakım ve tedavileri yapılmaktadır.

Aşı

Aşı uygulamalarından önce evcil hayvanınızın mutlaka antiparaziter uygulamalarının tamamlanmış, tüm iç ve dış parazitlerinden arınmış olması gerekir.

[email protected] ile iletişim

Veteriner ilk yardım

Back To Top