skip to Main Content

Kuduz

Kuduz;

Salya veya tükürüğünde kuduz virüsü bulunan hayvanlardan buluşan çok tehlikeli zoonoz bir hastalıktır. Yerel olarak salgın tehlikesi yaratan korkunç bir hastalıktır. Kuduzdan arındırılmış ülkeler, bu sonucu dikkatli karantina önlemleri sayesinde elde edebilmişlerdir. Bu kontrol sistemi uygulanmadığında, dışarı alınmak istenen hayvanlar (özellikle köpekler) kontrollü ülkeler için de tehlikeli hale gelmektedir.

Kuduzdan arındırılmış ülkeler

Kuduz olmayan ülkelerde çok sıkı güvenlik önlemleri vardır; bu ülkeler şimdilik; İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Havaii’dir.
Önlemler
Kuduz kontrolü olmayan ülkelere gezilerde, köpeğinizle ilgili aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekir:
• Başıboş, aylak gezen köpek ve diğer kuşkulu hayvanlardan uzak durunuz
• Hayvanlarınızı, yabani hayvanlarla temas ettirmeyiniz.
• Köpeğinizi zamanında aşılatınız.
Olağanüstü önlemler
Kuşkulandığınız bir hayvan ısırmışsa :
• Derhal ısırılan yeri sabun veya dezenfektan, alkol gibi bir madde ile yıkayınız. Hiçbir çare yoksa, temiz su ile yıkayınız. Bu bile yeterlidir.
• Derhal aşı için önlem alınız.
• Isıran hayvanı yakalatıp, gözetim altında tutunuz.
• Yakalayamadığınız hayvan için polise ve ilçe belediyesi Veteriner Müdürlüğü’ne bilgi veriniz.
İngiltere’deki uygulama (Karantina önlemleri)
İngiltere’ye giren ve çıkan tüm köpekler karantinaya tabidirler. Dışardan alınan köpekler, dışardan köpeğiyle dönenler için altı aylık süre şarttır. Karantinaya alınan köpekler rahattırlar ve bir sorun söz konusu değildir. İngiltere’ye gidecek olanlar köpekleri için mevzuatı okuyup öğrenmek zorundadırlar.
Kuluçka dönemi
Kuduz virüsünün kuluçka dönemi genelde 10-120 gündür; daha da uzun 180 günlük kuluçka dönemi olanlar da vardır. İşte buna göre insan ve hayvanları korumada bu esaslara göre kontrol ve izleme yapılır.

Kontrol önlemleri

İngiltere’de geçerli bilimsel kayıtlara dayanılarak, aşı uygulanmasından yana tutum takınılmaz. Yurtdışına İngiltere’den gidenler; lisanslı bir Veteriner Hekim’e köpeğine kuduz aşısı yaptırır.

 

Back To Top