skip to Main Content
Suprakondiler Femur Osteosentez

Suprakondiler Femur Osteosentez

Post Series: cerrahi mudahaleler

Suprakondiler Femur Osteosentez

(Çapraz Kirschner Pin Uygulaması)

Bulut Kırık amelyat oncesi Röntgen Bulut Amelyat öncesi Röntgen 2

Kliniğimize daha önce yüksekten düşme sonucu 1 ay ara ile iki kez operasyon geçirip; topallama ve şiddetli ağrı şikayetiyle gelen Bulut (British Shortair) kedimizi muayene ettik.

Bulut 1. Operasyon Bulut 2. operasyon

Muayene bulguları sonucunda sol arka bacak(femur) diz eklemine yakın yerde boşluk olduğu ve kemik kaynamasının olmadığı, aksine hareket eden kırık fragmentleri tespit edildi.

Bunun üzerine çekilen röntgen filmleri sonucunda ikinci operasyonda kırık hattına yerleştirilen plaka ve vidaların kırık hattını sabitlemediği ve vidaların boşta olduğu görüldü.

Daha sonra hasta sahibiyle yapılan görüş alışverişi sonucunda bütün riskler göz önüne alınarak acilen ameliyata karar verildi.

Yaptığımız ameliyatta öncelikli olarak kemik dokusuna yerleştirilen materyaller bölgeden uzaklaştırıldıktan sonra, diz ekleminin sağında ve solundan ikişer adet kirschner pin gönderilerek, gerekli stabilizasyon sağlanmıştır.

Bulut amelyat sonrası Kalça Röntgeni Amelyat sonrası Diz Eklemi Röntgeni

Ameliyat sonrası uyanma evresini yoğun bakım küvezinde; serum alarak geçiren Bulut , ertesi gün tamamen kendine geldi. 1 Haftalık antibiyotik ve kafes istirahatini bizimle geçirdikten sonra sonra hastamızı taburcu ettik. Fakat 3. kez ameliyat olan Bulut’un ameliyat sonrası sıkı bir kafes istirahati alması gerektiğini (en az 3 hafta daha) hasta sahibimize ilettik.

Amelyat sonrası Yoğun Bakım

Taburcu olduktan 1 hafta sonra yapılan genel muayane sonucunda hafif bir topallamayla kırık ayağı gayet iyi bir şekilde kullandığını gördükten sonra çekilen radyografide kırık hattının stabil olduğunu gözlemledik.

 

Suprakondiler Femur Osteosentez uygulaması

 

Back To Top