skip to Main Content
Pyometra Rahim Iltihabı

Pyometra Rahim iltihabı

Post Series: cerrahi mudahaleler

Pyometra Rahim iltihabı (KÖPEK)

Golden iyileştikten sonra

Kliniğimize vajinal akıntı,ateş ve iştahsızlık şikayetiyle gelen 3 yaşındaki Golden Retriever ırkı köpeğimiz Köpüğ’ün yapılan tahliller sonucunda enfeksiyonun gözüktüğü ve akıntının mukopurulent karakterde olduğu tespit edilmiştir.

Hasta sahibiyle görüşülerek acilen operasyona alınarak; kısırlaştırma ile birlikte rahimin uzaklaştırılması gerektiği iletilmiştir.

Yapılan operasyon sonucu kısırlaştırılan Köpük ; 1 haftalık antibiyotik tedavisi gördükten sonra sağlığına kavuşmuş oldu.

 Dişi Köpek Rahim iltihabı (Pyometra)

Pyometra çok fazla belirtisi olmadığında genellikle zor ve son dönemde fark edilir, hayvan sahibleri tarafından. Rahim duvarlarının kalınlaşması ve rahim içinde enfekte bir sıvı toplanmasıyla karakterize oldukça sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır.
Köpek ve kedilerde sık rastlanan bir rahatsızlıktır. hayvanların Kızgınlığından sonraki 2-5 hafta içerisinde ortaya çıkar. Bu kızışma döneminde dişi hayvanın rahim’i kendisini hamileliğe hazırlar.
Çok yüksek miktarda progesteron, östrojen seviyesi rahmi oluşabilecek enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır, açık olan rahim ağzı hertürlü bakterilerin yerleşebilmesi için çok uygun ortamlar oluşturur. Kızışma dönemi sonunda rahim ağzı kapanır, rahim içerisinde kalan bakterilerin üremesiyle, hayvan rahimi kalınlaşmaya ve hayvan sıvısı ile dolmaya başlar.
Hayvanların bu dönemlerinde yüksek olan hormonlarının seviyeleri bile hastalığa neden olabilir, bir de kızgınlığı bastırmak amacıyla kullanılan hormon prepatları kullanıldığında pyometra vakalrıda oldukça yükselir.  Kısırlaştırılmamış kedi ve köpeklerde yaşları ilerledikçe pyometra hastalığı görülme olasılığı yükselir.

Belirtiler;

2 Çeşidi vardır; Açık ve kapalı.
1) Açık pyometrada, rahim ağzı açıktır ve iltihaplı sıvı dışarı sızar. Hayvan sürekli genital bölgesini yalar.
2) Kapalı pyometrada ise hayvandan bir sıvı boşalamadığından rahimi fazlaca şişirir. Hayvanın sahibi bir şüpheye düşmez. Enfeksiyonun kana karışması, bazı durumlarda rahmin yırtılmasına sebebep olup ortaya çıkan tabloda ancak fark edilir.
Bunlar dışındaki belirtiler hayvanlara göre değişiklik gösterir, bunların yanında hayvanların su içmenin artışı ile idrarlarının artması, aşırı iştahsızlık, ateşlenmesi, halsizleşöesi ve kusma vakalrıda görülmüştür.
Erken dönemde ultrason ile tanısı rahatlıkla konulabilmektedir.

Tedavi;

Hayvanlarda en kesin çözüm kısırlaştırmaktır. Yapılacak Veteriner Operasyonu ile enfekte rahim ve ovaryumlar hayvandan uzaklaştırılır. Medikal tedaviler uygulanmakta ve hekim tarafından denetlenerek bazı olumlu sonuçlar alınmaktadır fakat tekrarlama olasılığı çok yüksektir.

hayvanlarda Korunma için en ideali erken dönemlerde kısırlaştırma önerilmektedir. Kızgınlık dönemi baskılamak amacıyla hiç bir zaman hormon kullanılmamalıdır.

 

Back To Top