skip to Main Content
Midede Yabancı Cisim Kedi

Midede Yabancı Cisim Kedi

Post Series: cerrahi mudahaleler

Midede Yabancı Cisim (Kedi)

Kliniğimize iştahsızlık ve abdominal ağrı şikayetiyle gelen 8 aylık dişi kedimiz Fındık; yapılan klinik muayenelerin sonucunda 40,5 °C yüksek ateşi olduğu tespit edildi. Herhangi bir enfeksiyon bulgusuna rastlanmayınca, yabancı cisim şüphesiyle röntgen çekmeye karar verdik ve midede 2,5 cm uzunluğunda yabancı sivri bir cisme rastladık.

Kedi Latero-lateral Radyografi görüntüsü ( Midede Yabancı Cisim)
Kedi Latero-lateral Radyografi görüntüsü ( Midede Yabancı Cisim)

Çekilen röntgen ile birlikte Fındık; ameliyat için gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra acilen anesteziye alındı.

Operasyon öncesi genel anestezi hali (kedi)
Operasyon öncesi genel anestezi hali (kedi)

Anesteziyle birlikte göbek deliği üzerinden 2-3 cm’lik bir ensizyon hattı açılarak; derialtı bağdoku ve kaslar kesildikten sonra; karın boşluğuna girildi.

Ventralden ensizyon hattı
Ventralden ensizyon hattı

Mideye ulaştıktan sonra yabancı cisim tespit edilerek; sivri olduğundan kendi delici özelliğiyle bastırılarak yerinden çıkarıldı.
Daha sonra mide karın boşluğuna bırakıldı ve kaslar, derialtı bağdoku estetik dikişlerle dikilerek ensizyon hattı kapatılmış oldu.

Karın boşluğu ve mideye yaklaşım
Karın boşluğu ve mideye yaklaşım

Yabancı cismin uzaklaştırılması
Yabancı cismin uzaklaştırılması

Yara hattının estetik ve basit ayrı dikişlerle dikilmesi
Yara hattının estetik ve basit ayrı dikişlerle dikilmesi

Midede Yabancı Cisim Kedi

Kedi’nin yabancı cisim yuttuğunu nerden anlarız?

Organik olmayan bir cisim yutmuş kediler çoğunda bu belirtileri gözlemlenir:

Dışkılama pozisyonu alma fakat çok az miktarda dışkı çıkarma
Karında ağrı yada hassasiyet
İştahda gözlemlenebilir bir azalma yada tam iştahsızlık
Davranışlarda gözlemlenebilir değişiklikler ısırma hırçınlaşma, hırlama özellikle yakınlık kurmak istendiğinde örneğin kucağa almak istendiğinde
Ishal
Halsizlik
Kusma
Yüzünü yada ağzını ağrı hissi iç güdüsü ile, patisi yardımıyla sürekli kaşıma yada ovmaya çalışmak (özellikle dil kökünü saran iplik yada iğne bulunuyorsa)

Hayvanlarda Yabancı cisim(ler) nasıl anlaşılır?

Şikayet ile ilgili detaylı bir şekilde davranışlar incelenir ve iyi bir muayene yapıldıktan sonra yabancı cisim şüphesi oluşursa öncelikle röntgen çekilir.
Röntgen değişik pozlarda çekilir, nadiren bazı durumlarda hekim kontrast madde içirebilir “baryum sülfat gibi” gerekliliğine karar verebilir.
İdrar ve Kan tahlilleri ile rahatsızlık yaratan yabancı cisim hayvanın sağlık durumundaki olumsuz etkisi veya etkileri diğer ishal yada kusma oluşturan sebepleri, enfeksiyon, enterit, pankreatit yada hormonal hastalıklar (Addison hast gibi) ayırt edilmeye yada tespit edilmeye çalışılır.

Nasıl tedavi edilir?

Eğer yabancı cisim tıkanması teşhis edilir yada şüphesi oluşursa cerrahi yöntemlerle cismin hayvan bedenindem uzaklaştırılması gerekir.
Burada zaman oldukça önemlidir. Çünkü tıkanma yaratan nesne yada obje bu organlardaki dolaşımı, kan dolaşımını bloke eder. Eğer bu süre uzarsa (saatler çok önemlidir bazı durumlarda dakikalar) dokularda nekroz, ölüm başlar artık geri dönüşümsüz olan bu etkiler şok tablosunu oluşturur.
Bazı vakalarda yabancı cisim doğal yollarda bağırsaklardan geçebilir. Böyle bir durum olursa hekim hayvanı gözlem altında tutarak hospitalize edebilir. Bazı Gerekli durumlarda yabancı cisim hayvanın bedeninin içindeki hareketini gözlemlemek için farklı görüntüleme tekniklerini kullanabilir.
Gerekli olan destek tedaviler organ sistemlerinin etkilendiği bu koşullara bağlı yapılacaktır.

Deneyimli Veteriner hekiminiz, durumun önemini ve gidişatını tedavisi ve protokollerini gözlemleyerek ve muayene ederel teşhis yöntemlerini tespit edip sizlere gerekli açıklamaları paylaşacaktır.

Medline Veteriner Hekimler

Back To Top