skip to Main Content
Hipotermik Şok

Hipotermik Şok

Post Series: cerrahi mudahaleler

Hipotermik Şok

Hipotermik Şok (Kedi)

Kliniğimize 33,2 derece vücut sıcaklığı ile şok ve dehidrasyon halinde gelen kedimize acil müdahale olarak kafein yaptıktan sonra, damar yolu açıldı.

hipotermik şok

Ardından hemen yoğun bakım küvezine konuldu; vücut sıcaklığını yükselterek , destek serum tedavisi yapıldı, 1 saat sonra ateş ölçümünde vücut sıcaklığıunın 37 ye çıktığı gözlemlendi.

Yapılan masaj uygulamaları , serum ve antibiyotik desteği, oksijen ve ısıtma uygulamaları sonucunda vücut sıcaklığı 38,5 e yükselen kedimizin genel durumunu toparlamış olduk.

hipotermik şok tedavi sonrası

Daha sonra dışarıya olumlu ölçüde tepki veren kedimize yaş mama verildi ve iştahla yediği gözlendi.

kedi ve köpeklerde Hipotermik Şok

Köpekte ve kedilerde alınan rektal vicut ısının (dışkı yapılan deliğinden bir derece ile ölçülen sıcaklığın) 38° cantigrat derecenin altına inmesi hipotermi düşük vuücut ısısı olarak değerlendirilir. Vücutta hipoterminin oldukça geniş
nedenleri olabilir;

Bunların en çok görüleni yavru köpek,kedilerdir. Öncelikle 1 aydan küçük olan yavrular için kendi vücut ısılarını ayarlayabilecek bir sistem olmadığı için hipotermiye çok kolay girebilirler annelerine ve diğer kardeşlerine iyice yaklaşarak yavrular birbirlerini sıcak tutar. Annesi olmayan 1 aydan küçük köpek, kedi yavrusunun hava şartları elverişli olmayan ortamlarda hipotermi riski çok yüksektir.

Hipotermi’nin başka sebepleri uzun süre soğuk yada rüzgar altında kalmak, metabolik hastalıklar ileri evreleri diyabet, hepatik sendromlar, böbrek yetmezliği, kalp yetersizlikleridir.
Şok durumlarında enfeksiyon, septik şok, iç kanama, aşırı kan kaybı gibi şartların hepsi vücut ısısında düşmüşe sebep olur. Mutlaka bir veteriner hekim tarafından müdahale gerektirir.

Hipotermi yaşayan köpek, kedilerde belirlenen semptomlar olduğu yerden kıpırdamama, vücudunda belirgin soğuma, durgunluk, halsizlik, iştahta kapanma, dış uyaranlara duyarsızlaşma çok sık gördüğümüz olaylardır.

 

Back To Top