skip to Main Content
Femur Osteosentez

Femur Osteosentez

Post Series: cerrahi mudahaleler

Femur Osteosentez (Şanz Vidası)

 

Kliniğimize 5. Kattan düşme şikayetiyle gelen Boncuk adlı kedimizin acil müdehalesi yapıldıktan sonra çekilen röntgenleri sonucunda sağ arka bacağında (femur) parçalı kırık tespit edildi.

2 günlük müşehade sürecinde herhangi bir iç kanama olmadığından operasyon için tüm hazırlıklar yapıldı. Operasyonda kırık parçalı olduğundan pin yerine stabilizasyonu daha güçlü olan şanz vidası kullanıldı, parçalı olan kısımlar serklaj telleri ile sabitlendi.

 

Ameliyattan sonra 1 haftalık antibiyotik tedavisi ve kafes istirahati sürecini bizimle geçiren Boncuk Hanım’ı 3 hafta daha kafes istirahatini geçirmek üzere hasta sahibimize, kontrol röntgenimizi çekerek teslim ettik.

 

 

Femur Osteosentez

Evlerde beslenen köpek yada kedilerde bazen travmalara bağlı olarak hayvan vücudunda değişik kemiklerde kırıklarla karşılaşılmaktadır.
Travma nedenleri genlellikle yüksekten düşmeler, sıkışma, vurma, trafik kazaları, çarpma, burkulma bazen ateşli silah yaralanmaları sıralanabilir.
Hayvanlarda kırılan bir kemiğin operatif olarak iyileştirilmesi ortopedik cerrahinin alanına girmektedir.
Yine bazı çıkıkların ameliyatla yerine oturtulması, tendo, kas, ligament yaralanmalarının onarımları bu kapsamda yer alımaktadır.
Medline hekimlerimiz kedi ve köpeklerdeki her türlü ortopedik girişimlerle ilgili konularda uzmanlaşmış uzman hekimlerdir ayrıca öğretim üyelerinin başkanlığında operasyonlar gerçekleştirmektedirler.
Hekimlerimiz kemikleri stabilize etmek için kullanılan özel doku dostu çivi çeşitleriyle birlikte, vanadyum, titanyum, alüminyum karışımlı alaşımlardan yapılan plaka ve vidalarla osteosentez operasyonları gerçekleştirilmektedir.

Lütfen Böyle bir durumda Hekimlerimize danışınız. Sizi doğru yere yönlendirelim.

Back To Top