skip to Main Content
Köpek Aşı Takvimi

Köpek Aşı Takvimi

Post Series: acil veteriner

Köpek Aşı Takvimi

İç ve dış parazit tedavisi yapılan köpekler tamamen parazitlerinden arındırıldıktan sonra bir haftalık bir dinlenme periyodunu takiben aşılamaya geçilmelidir.

Köpek Aşı Takvimi– Karma Aşı (DHPPİ+L = Gençlik hastalığı (Distemper), Viral Hepatitis, Parvovirus, Parainfluenza, Adenovirus tip 1 ve tip 2, Leptospirosis)

Yavru köpekler 8-12 haftalık olduklarında ilk olarak 1. Karma Aşısı yapılır. Bu aşının 16-21 gün sonra 2. dozu mutlaka uygulanmalıdır. Son aşı tarihi baz alınarak 1 yıl sonra tekrarı yapılır.

– Bronchine Aşısı ( Bordetella Bronchiseptica= Barınak öksürüğü yani Kennel Cough)

Yavru köpeklere 1. karma aşı yapıldıktan 1 hafta sonra 1. Bronchine Aşısı yapılır. Bu aşının 16-21 gün sonra 2. dozu mutlaka uygulanmalıdır.Son aşı tarihi baz alınarak 1 yıl sonra tekrarı yapılır.

– Corona Aşısı ( Coronavirüs = Coronaviral Enteritis; inatçı ishal)

Aşı programını takiben son aşılamadan 1 hafta sonra Corona aşısı yapılır. Bu aşının 16-21 gün sonra 2. dozu mutlaka uygulanmalıdır.Son aşı tarihi baz alınarak 1 yıl sonra tekrarı yapılır.

– Lyme Aşısı ( Keneler için)

Yavru köpek aşısı
Yavru köpek aşısı

Aşı programını takiben son aşılamadan 1 hafta sonra Lyme aşısı yapılır. Bu aşının 16-21 gün sonra 2. dozu mutlaka uygulanmalıdır.Son aşı tarihi baz alınarak 1 yıl sonra tekrarı yapılır.

– Rabies (Kuduz)

3 aylıktan itibaren tek doz olarak yapılmalıdır. 1 yıl sonra tekrarı yapılmalıdır.

– Mantar Aşısı (Microsporum canis)

Mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu amaçla 14 gün ara ile 2 doz olarak yapılması tavsiye edilir. 1 yıl sonra tekrar edilir.

 

Back To Top